Stop Motion Animasyonlar Depresyonla Mücadele Ediyor

Hayattan ölüme temalı yüz boyama videosuyla viral olan Ruby’nin şimdi elinde yeni bir proje var - daha doğrusu, kafasında.

Emma Allen, nörobilimci Daisy Thompson-Lake ile depresyonun bir akıl değil, beyin sendromu olduğunu stop-motion animasyonlarla göstermek üzere bir araya geldi. Şu an film için kitlesel fonlama yapan ikili, projelerinde 750 adet art arda çizimi modellerin kafalarında yaratacaklar. Bunu yaparken amaçları ise, sanatla bilimi bir arada kullanarak bir dakikada insan zihninde depresyonun yarattığı biyolojik süreci aktarabilmek. “En büyük problemlerden biri de, bilim insanları diğer bilim insanlarına sadece neler olduğunu anlatıyorlar” diyor Londra’da Queen Mary’s University’de doktora yapan Thompson-Lake ve ekliyor “Sanat, insanlara bilgi aktarmak için iyi bir yol. Böylelikle uzun bilimsel makaleleri okumalarına gerek kalmıyor. Daha içinde olduğunuzu bilmeden birçok şey öğrenmiş oluyorsunuz aslında”.

“Biz, bilimde nörotransmisyonun depresyondaki bir beyinde bozulduğunu gösterdik ancak acı çeken insanlarla konuştuğumuzda bunun farkında değillerdi - kimse onlara söylemedi.”

Grey Matters kitlesel fonlama videosunda Beyin kitabının yazarı ve nörobilimci David Eagleman yer alıyor. Fon toplama konusunda, son haftalarda daha atik olacaklarını belirtiyorlar. Özellikle bunun için çok kişisel bir sebepleri de var; Thompson-Lake’in arkadaşı Adam’ın intihar ederek hayatına son vermesi.

“Hep Adam’ın ailesiyle iletişim içinde kaldım ve onlara bu süreçle ilgili daima bilgi verdim. Bu projeyi duyduklarında, başka insanlar bilgileneceği için çok sevindiler. Her gün, artık neden oğullarının hayatta olmadığını açıklamak zorundalar. Bu, onlar için her gün böyle. Eğer gerekli bilgilerin bir kısmını topuma ulaştırmayı başarırsanız (depresyon bir beyin bozukluğudur), bu depresyon sebebiyle birini kaybeden ya da kendisi depresyonu yaşamış insanlar için daha kolay başa çıkılan bir şey oluyor”.

Grey Matters’ kitlesel fonlama sayfasına buradan bağış yapabilirsiniz.

Twitter @greymattersproj ve Instagram @greymattersprojects

Benzer projeler
Baltimore Dance Crews Project
Baltimore Dance Crews Project

Through hip-hop dance, we initiate and strengthen relationships that support youth from school to career.