Yeni Kaşifler İçin Legolar

Nasıl ki Atlas’ın görevi “Geleceği Demokratikleştirmek”, littleBits’inki ise “Donanımı Demoktatikleştirmek” yani kolay kullanılabilir bloklarıyla yaş, cinsiyet, teknik geçmiş fark etmeden herkesin bir şeyler icat edebileceğini göstermek.

Beyrutlu mühendis, etkileşim sanatçısı ve donanım avukatı, yaratıcı girişimci Ayah Bdeir ödül kazanan açık kaynak elektronik araçlarını (makineler, salıngaçlar ve bataryalar gibi) mıknatıslarla çalışacak şekilde kurguladı.

“Gençken, babam bize bebeklerin ve oyun setlerinin yanında kimya setleri, elektronik setler ve programlama dersleri alırdı” diye açıklıyor, “Kardeşlerim ve ben çok kariyer odaklı büyütüldük ve hiçbir zaman cinsiyetimiz yüzünden önümüzde bir engel olduğunu düşünmedik”.

Elektronik öğretmek için yüzlerce okul tarafından kullanılan littleBits, çocukları bir şeyler üretmeleri için teşvik ediyor - alarmadan, kablosuz robota ya da dijital bir enstrümana kadar - ve tasarımcıların, kaşiflerin ve makerların prototiplemede favori araçlarından biri. “21. yüzyılın Legosu” denmesinin bir sebebi var.

Bdeir’in amacı, gençlere yaratıcılıklarını serbest bırakmak yönünde ilham vermek ve STEAM’i (Bilim, teknoloji, sanat ve matematik) özümsemelerini sağlayarak bir şeyler icat etmelerini sağlamak.

“Gelecek nesillerin kadınlarının kendilerine güvenli, bir duruşu olan ve dünyayı değiştirmek adına hırsları olan kadınlar olmalarını ve yaşamak istedikleri dünyayı yaratmalarını temenni ediyorum”, diyor Ayah ve ekliyor, “Ve ırk, cinsiyet, dil, cinsel yönelim gibi alanlarda yaşadıkları ayrımcılığın günden güne azalmasını diliyorum. Azalabilir de, sadece buna inanmamız ve el ele çalışmamız gerekiyor”.

Ve çalışıyor da. Buradan birtakım icatlara bakabilirsiniz

Red Bull Amaphiko, Atlas of the Future’la partnerlik yaptı. Çevrimiçi bir dergi olan platform, sosyal problemlere yenilikçi çözümler sunan projeleri gösteriyor. Bizimkine benzer bir amaca sahip olan takımla birleşerek birbirimizle hikayelerimizi paylaşmaya başladık.

Related project
Kodluyoruz
Kodluyoruz

Kodluyoruz, kod okuryazarlığını yaygınlaştıran ve gençlerin geleceklerine değer katan bir yazılım hareketidir.